Jaký pro nás mají význam?

Kyčelní klouby zastávají v těle veledůležitou funkci. Můžeme díky nim stát, sedět, chodit či běhat, ohýbat se a otáčet, nebo třeba tančit! Jsou prostě v neustálém zápřahu, a ač jsou stavěné tak, aby snesly jistou míru přetížení, je žádoucí se k nim chovat co nejlépe.

 

Co jim nesvědčí?

Chceme-li se udržet dlouho fit a pohybliví, měli bychom se vyvarovat následujícím nešvarům:

  • Přetěžování kyčelních kloubů nesprávným pohybem, ať už se jedná o nevhodnou techniku při chůzi či běhu nebo o nesprávné provádění cviků
  • Nadváze, jelikož nadbytečné kilogramy kloubům neprospívají
  • Nošení nevhodné obuvi (lodičkami na podpatku své kyčle moc nepotěšíte)
  • Zdlouhavému sezení, protože kyčle potřebují pohyb

 

Nadměrným či nestejnoměrným zatížením si můžeme přivodit nejen bolesti a záněty v oblasti kyčelních kloubů, ale potíže se mohou promítnout dále do těla. Problémy s kyčlemi tak s sebou přinášejí například i bolesti kolenou, třísel či beder. Nestejnoměrně rozložená zátěž pak může ovlivnit pozici pánve, což může následně “zacvičit” s postavením páteře. Z toho plyne, že je potřeba se o své kyčle dobře starat.

“Sval duše”

Samostatnou kapitolou, co se kyčlí, pánve a beder týče, je psoas neboli vzpřimovač bederní. Jedná se o hluboko uložený sval, který vede od hrudní páteře a bránice přes pánev a kyčelní klouby až na stehenní kost a propojuje tak horní a dolní polovinu těla. Pomáhá nám udržet vzpřímený trup, zvedat nohy nebo provádět rotace v kyčlích.

Duchovně zaměření lidé věří, že se v něm mohou zadržovat nezpracované emoce, především strach a nejistota, a je tedy potřeba jej procvičovat a uvolňovat, abychom se těchto nežádoucích bloků zbavili. Odtud se také vzalo jeho poetické označení “sval duše.” I v případě, že neholdujete spirituálním výkladům, jistě uznáte, že nikdo nebude příliš šťastný v těle, které se nedokáže pořádně nadechnout ani narovnat a při chůzi šoupe nohama. Pružný a správně fungující psoas je základ spokojenosti.

Co tedy dělat?

Kyčle potřebují pravidelnou údržbu v podobě šetrného pohybu a protahování. Nemají rády nárazy a otřesy, ale líbí se jim chůze, krouživé pohyby, záklony a strečink. Cvičíte-li pilates, své kyčle potěšíte třeba nějakou sérií side kicků. Pokud máte rádi spíše jógu, vaše kyčle si určitě užijí bojovníky (Virabhadrasana I, II a III) a jejich variace. A psoas? Ten posílíte například v pozici želvy (Kurmasana) nebo loďky (Navasana) a protáhnete v pozici tanečníka (Nataradžasana), velblouda  (Uštrasana), mostu (Setu Bandhasana) či kola (Čakrasana) a dalších záklonech. A v neposlední řadě si za každých okolností zkuste udržet lehký krok, klidnou mysl a hlavu vzpřímenou!